HUNRA Hírlevél 2017/01

Nyomtatás
 

Magyar Olvasástársaság – HUNRA

Hírlevél, 2017/01

 
---
banner
---
 

A Magyar Olvasástársaság 2016-os tevékenységéről

•    A HUNRA 2016-ban is négy alkalommal tartott tanácsülést: januárban, májusban, augusztusban és decemberben.
 
•    A HUNRA vezetője részt vett Az Év Gyerekkönyve-díj zsűrijének munkájában.

•    Július 8-án részt vettünk a Magyar Könyvtárosok Egyesülete veszprémi vándorgyűlésén.

•    Július 13–17-ig egy NKA-pályázatnak köszönhetően a Haszmann Pál Egyesülettel közösen olvasótábort szervez­tünk Alsócsernátonban, Székelyföldön. A táborban 21 gyerek vett részt az irodalmi és kézműves-foglalkozásokon.

•    Szeptember 8-án az olvasás világnapja alkalmából szervezett beszélgetésen vettünk részt az OFI meghívásának köszönhetően.

•    Idén két helyszínre és a korábbiakban megszokott színes, gazdag programokkal vártuk a mesék barátait A népmese napja apropóján.
Szeptember 29-én Nyíregyháza és a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár vendégei voltunk. A köszöntők után egy helyi kisdiák (Vitál Bianka) szórakoztatta a közönséget, majd Szabad Boglárka, a Hagyományok Háza munkatársa beszélt az országos népmese-stratégiáról. Az előadás után élénk beszélgetés alakult ki a jelenlévők között, s nemcsak problémafelvetések, de megoldási javaslatok is elhangzottak arra vonatkozóan, hogy kerülhetnének, gyermekeink, unokáink, diákjaink aktív kapcsolatba a mesékkel.
Ugyancsak sok konkrétumról mesélt Helmich Katalin, a Petőfi Irodalmi Múzeum Mesemúzeumának vezetője, amikor bemutatta intézménye történetét, működését és terveit is.
A szünet után egy helyi tanító szakos hallgató, Balázs Dávid mesélt.
Hermann Zoltán, a Károli Egyetem kutatója referátumában a mesemondás helyét kereste a felsőoktatási képzésekben, különösen a pedagógusképzésben. Felvetéseit ugyancsak hasznos párbeszéd követte.
Jenei Teréz, a Nyíregyházi Egyetem oktatója a népmesék pedagógiai értékeiről beszélt, hangsúlyozva többek között a fontos különbséget a ‚didaxis’ és a ‚tanulság’ között.
Záró előadásában Kerekes Valéria egyetemi oktató, drámapedagógus egy készülő kutatásról, illetve a már meglévő eredményekről mesélt. Jelenlegi adataikból kiderült az – az egyébként nem meglepő tény – is, hogy a szülők többsége fél a fejből meséléstől.
A kicsit kalandos határátkelés után a konferencia szervezői és előadói ezután Beregszászon rendezkedtek be.
Szeptember 30-án, pénteken a II. Rákóczi Ferenc Főiskolán folytatódtak a programok.
A megnyitó után Orosz Ildikó rektor asszony az áttriumban elhelyezett mesekúthoz invitálta a jelenlévőket, s többek között az alkotó, ifj. Hidi Endre jelenlétében avatták föl a mesét és vizet egyaránt bőven kínáló alkotást.
Ezután az egy nappal korábbi mesemondó verseny helyezettjei adtak ízelítőt tudásukból, s ekkor kapták meg a jutalmaikat is a HUNRA-tól és a Kárpátaljai magyar iskolai Könyvtárakért Alapítványtól. Majd Csernik Szende székely mesemondó, lábbábos varázsolta el a mintegy kétszáz gyermekből és ötven felnőttből álló közönséget.
A szakmai előadásokat Agócs Gergely (Hagyományok Háza), Kovács Marianna (Hamvas Béla Városi Könyvtár, Százhalombatta) és Kész Margit (II. Rákóczi Ferenc Fősikola) tartották. Ezekben szó esett az élőszavas mesemondás erényeiről, annak pozitív hatásairól és lehetséges helyéről is. A konferencia helyi előadója pedig – a hagyományokhoz híven – a környék mesevilágát mutatta be.
•     Novemberben Közgyűlést is tartottunk, az ünnepi eseményen új elnököt választott a Társaság.
A 25. születésnapját ünneplő HUNRA székhelyére, a Budavári Palotába (az Országos Széchényi Könyvtárba) hívta össze tagságát.
A negyedszázados jubileum kapcsán először Lackfi János író-költő előadását hallhatták az érdeklődők – szokás szerint sok humorral és versekkel „fűszerezve” –, majd dr. Szabó Ildikó beszélt az elmúlt évtized európai és magyarországi szövegértés-fejlesztő projektjeiről, programjairól.
Ezután bemutatkoztak a lejárt mandátumú tisztségviselők lehetséges utódai, s megkezdődött a voksolás. Végül egyhangú szavazás után a Társaság új elnöke dr. Vraukóné Lukács Ilona lett, aki eddig tanácstagként szolgálta az egyesületet. Dr. Gombos Péter az eddigi vezető, alelnök lett, új vezetőségi tagnak pedig dr. Béres Juditot, dr. Dobszay Ambrust, Hevérné Kanyó Andreát és dr. Juhász Valériát választották meg; és ismét van titkára egyesületünknek, Gosztonyi Enikő személyében.

•     Elindult a HUNRA kiadványainak budapesti árusítása. Köteteinket interneten, telefonon és személyesen is meg lehet rendelni.


Tervek, programok 2017-re

•     2017. április 8-án a cigányság világnapja alkalmából konferenciát szervezünk Kaposváron, a helyi Kaposvári Egyetem Roma Szakkollégiummal együttműködve. A konferencia előadói és témái:
Hummelné Oláh Éva: „Amit a lélek kíván.” Programok, kezdeményezések roma/cigány gyerekek számára
Deme Dóra: Egy roma szakkollégium működésének tapasztalatai
Oláh Róbert: „De volt mag, amely jó földbe hullott.” (Márk 4,8) – Az Evangélikus Roma Szakkollégium küldetése hallgatói és dolgozói szemmel
K. Nagy Emese: Méltányosság mindenkinek
Orsós Anna: A beás nyelv jelene és jövője

•    Szervezetünk, céljainak megvalósításában erőteljesen kíván támaszkodni pedagógusokra, könyvtárosokra. Munkájuk segítése céljából a HUNRA szakemberei a megyei Pedagógiai Oktatási Központokkal (POK) együttműködve előadásokat tartanak a szövegértés-fejlesztés terén lehetséges/szükséges tevékenységekről, munkáról. A megyei POK-oknak kiajánlott előadások honlapunkon is megtalálhatók.

•    A PISA-felméréseredménye és ami mögötte van címmel kerekasztal-beszélgetést szervezünk május 2-ra.

•    Idén is a Hagyományok Házával közösen szervezzük A népmese napja országos konferenciáját

•    A XXIV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválhoz kapcsolódva támogatjuk három helyszínen író-olvasó találkozók megszervezését. Marta Huke és Tor Eystein Overas író, kritikus Norvégiából a Pest Megyei Könyvtár, a Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium, ill. a Lágymányosi Bárdos Lajos Gimnázium vendégei lesznek.


•    A Falvak Kultúrájáért Alapítvánnyal, Anyanyelvi Konferencia/A Magyar Nyelv és Kultúra nemzetközi Társaságával és a Kárpátaljai Magyar iskolai Könyvtárral anyanyelvi- és olvasótábor szervezése első sorban határon túli fiatalok (10-15) részére Aranyosszigeten (Aranyosapáti)
•     A reformáció évfordulója kapcsán – egy nyertes pályázatnak köszönhetően – A reformáció öröksége címmel szervezünk konferenciát. A megvalósításban Sonkád önkormányzatával és a nemzeti pedagógus Karral működünk együtt.


Pályázatok, melyeket beadtunk

Reformációs Emlékbizottság (REB) programtámogatásra kiírt pályázata – eredményes
Civil szervezetek működési célú  támogatása  (NEA) – eredményes
Civil szervezetek szakmai programjának támogatása (NEA) – várólista
A népmese napja 2017. – XIII. Országos népmese-konferencia megrendezésére (NKA) – folyamatban


Együttműködési megállapodások

Falvak Kultúrájáért Alapítvány – aláírva
Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár – Az én könyvtáram c. pályázati programra – aláírva
Oktatási Hivatal – előkészítés alatt
A Magyar nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága/Anyanyelvi Konferencia – előkészítés alatt


Látni és látszani  – Sajtó - Honlap - Facebook - PR

Sajtómegjelenés almenüpontot nyitottunk honlapunkon a  Rólunk menüpontban, hogy a HUNRA-val kapcsolatos sajtóanyagokat együtt láttassuk.
A Kezdőlapon folytatjuk a szakmai sajtóból való válogatások közzétételét. A felület sok tekintetben meg is újult.  Kiadványainkról külön menüpontban tájékoztatjuk a látogatót. Komoly rendezésen esett át a regisztrációs/tagnyilvántartási felület is és folyamatosan bővítjük kiajánlott Előadásaink sorát is. A kiírásoknak megfelelően a Pályázataink is helyet kaptak, s Partnereink egy menüben találhatók meg. Adószámunkat sem kell keresni, a Kezdőoldalon mindenki láthatja.
Facebook-oldalunkon is rendszeresen közzétesszük a legfrissebb híreket, meghívókat, beszámolunk eseményekről.
Reklámanyagainkat – tollat, kártya­naptárat, könyvjelzőt – programjainkon tudatosan használjuk. A sajtóban való megjelenés lehetőségét igyekszünk kihasználni és keresni is azokat.


Tanácsülések

2017.  február 4., Budapest OSZK
2017.  április  8., Kaposvár
2017.  augusztus  26., Sonkád
2017. november 11., Budapest OSZK


Közgyűlés

2017. november 11., Budapest OSZK


Hasznos tudnivalók

Honlapunkon a regisztráció 30 napig él atagdíjbefizetése nélkül. Ezen idő eltelte után, amennyiben nem érkezik meg a tagdíj az egyesület számlájára, a regisztráció érvényét veszíti. (11600006-00000000-40427461), a tagsági igényt újból regisztrációval lehet kezdeményezni.
Ettől az évtől a tagdíjbefizetés csak elektronikus formában oldható meg, s a tagság nem naptári évre szól, hanem a befizetés napjától egy évre. A regisztrációval, tagnyilvántartással kapcsolatban Gosztonyi Enikőhöz (gosztonyi.eniko@mzsk.hu; 70/436-0722) lehet fordulni.


Ízelítő honlapunk tartalmából:


Olvasás a digitális korban - műhelykonferencia

hunra konf

Regisztráció: https://forms.gle/RNF6WiwMJWw7R8738

Időpont: 2024. március 9. 10.00 - 13.00

Helyszín: Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum (Budapest, Könyves Kálmán krt. 40)
 

Részvételi díj: 3000 forint (a Magyar Olvasástársaság tagjai és az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum munkatársai számára ingyenes). 

Amennyiben tagja szeretni lenni a Magyar Olvasástársaságnak, itt jelentkezhet:

 http://www.hunra.hu/tagfelvetel 


PISA 2022. Mit üzennek az eredmények?


PISA 2022 eredményekFélig üres vagy tele a pohár? Ezt a kérdést vethetik fel az OECD-átlagtól szignifikánsan nem különböző magyarországi PISA-eredmények. A leggyengébben teljesítő és kiemelkedően teljesítő magyarországi tanulók aránya az OECD-átlag szintjén van, attól jelentősen nem tér el. Nagyon fontos felhívni a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a leszakadók aránya nagyon magas: több mint 20%-nyi mindhárom mérési területen. Szövegértés tekintetében nagyon alacsony, 5% a kiemelkedő teljesítményt nyújtók (5–6. szint) aránya; ezzel együtt nagyon magas, 26% az alulteljesítők (2. szint alatt) aránya. Messze vagyunk tehát azoknak az irányelveknek való megfeleléstől, melyek a kívánt eredmények elérését, a jelenlegi adatokban javulást hozhatnak. Ugyanakkor az emberi fejlettségi mutatóhoz viszonyítva relatíve jó a teljesítményünk; leegyszerűsítve ez úgy értelmezhető, hogy még mindig jó az oktatási rendszerünk. Mit tehetünk, mit kellene tennünk társadalmi szinten, az oktatáspolitikában, a konkrét oktatási gyakorlatban, illetve az olvasás és a szövegértés szintjén?2023. december 19-én az MTA Közoktatási Elnöki Bizottsága szervezett egy konferenciát, ahol a szövegértés eredményeit Steklács János (korábbi Hunra-elnök) értelmezte, elemezte, konkrét javaslatokkal is élve.

Steklács János előadása

A magyar nyelvű összefoglaló jelentés

A magyar eredményeket bemutató angol nyelvű összefoglaló

A PISA kapcsán az EURead is cselekvésre szólítja fel a döntéshozókat egész Európábanmqdefault

„Mi, az EURead, az olvasás népszerűsítésével és az olvasáskészséggel foglalkozó szervezetek európai hálózata arra ösztönözzük az Európai Bizottságot, hogy vegye komolyan a PISA-tanulmányt, és indítson el egy európai programot az európai gyermekek olvasási kompetenciájának növelése érdekében." (Dr. Joerg F. Maas, az EURead elnöke)
A Magyar Olvasástársaság ennek a nemzetközi szervezetnek a tagjaként fontosnak érzi megosztani felhívásukat, mely az alábbi linken olvasható:

A magyar fordítás

Az eredeti felhívás 


Mese a családban, család a mesében XIX. Népmese-konferencia

2023 Nepmese Nap Szentendre PLAKAT A3

REGISZTRÁCIÓ

A konferencia regisztrációhoz kötött, részvételi díjas, melynek összege 5.000 Ft, diákok, pedagógusok, könyvtárosok számára 2.500 Ft.
Az előadók, a Magyar Olvasástársaság, Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesület és a Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség tagjai számára a részvétel ingyenes.

A konferenciára az alábbi linken lehet regisztrálni: https://forms.gle/FYX12XNPMKk6LwzZ6

A rendezvény megvalósítását a Nemzeti Kulturális Alap támogatta. nka 2023

 


Főhajtás Kádárné Fülöp Judit (1943-2023) emléke előtt

kadarne fulop judit

Judittal egy évfolyamban járhattunk az ELTE BTK-ra az 1963-68 közötti öt esztendőben, más-más szakon végeztünk, tehát nem találkoztunk, nem ismertük egymást. 2018-ban ugyanazon a napon, órában, vettük át aranydiplománkat az ELTE Jogtudományi Karának nagytermében. Személyes ismeretségünk, barátságunk valamikor jó 4 évtizede kezdődött. Akkoriban és a következő esztendőkben időnként 1-1 szakmai tanácskozáson találkoztunk, vasárnaponként pedig azonos légtérben hallgattuk Cseri Kálmán prédikációit. Az előlegezett bizalom megerősítését jelentette tudatosítani, miszerint értékrendünk alapjai jelentős mértékben megegyeznek. Nem pozíciót, nem előmenetelt, nem növekvő bevételeket kerestünk. Sokkal inkább az értelmes eszmecserék, a kutatási eredmények mielőbbi beillesztése a pedagógusképzés és továbbképzés kereteibe, valamint a friss, szakmai, érdekes publikációkra adott reakcióink voltak témáink. Hogyan lehetnénk hasznosabbak azon a téren, ahol „a munka sok, s a munkás oly kevés”? Itthon és világszerte!

Beszélgetéseink, illetve közleményeinek olvasása nyomán egyre világosabbá váltak Judit jellemének elsőrendű elemei: mélységes, hosszú távon érvényes elkötelezettsége oktatási rendszerünk egészének, kiemelten a gyerekek olvasási kultúrájának emelése, csiszolása, fejlesztése érdekében. Ilyen irányú munkáját a jó emlékezetű Kiss Árpád professzor úr irányítás alatt kezdhette el az 1970-es évek elején az Országos Pedagógiai Intézetben, ahol a szocialista táboron kívüli, az ideológiai irányítást távol tartó empirikus kutatási módszereket is figyelemmel követték.

Judittól 1983 tavaszán először hallottam a Nemzetközi Olvasástársaság létéről, a Bécsben, folyó év július végi Európai Konferenciájáról, amelyen ő a már részt vehetett, fontos információkhoz jutott s elhatározta a Magyar Olvasástársaság megszervezését. Ennek megalapításában, az Alapító okirat, civil szervezetünk alkotmányának megfogalmazásában, az érdemi munka elindításában, a nemzetközi kapcsolatrendszerünk kiépítésében mással nem pótolható, éveken át tartó, konstruktív intellektuális és szervező munkát végzett. Mindannyian lekötelezettjei vagyunk, akik bármilyen kapcsolatba kerültünk az olvasáskutatással, az olvasásfejlesztéssel, a közértelmesség fokozásával, különös tekintettel a Magyar Olvasástársaság működésére, valamint az 1995-ös Európai Konferencia, továbbá a 2006-os Olvasási Világkongresszus budapesti lebonyolítására. Határozott, kezdeményező, távlatosan gondolkodó egyéniségének, önzetlen szolgálatának mozgósító erejű emlékét tisztelettel és hálás szeretettel őrizzük.

Kedves Judit, mintha még mindig köztünk lennél, továbbra is hallani véljük majd gondolataid irányát.

Béke veled!

Nagy Attila


Kádárné Fülöp Judit búcsúztatására 2023. augusztus 25-én 11.15-kor

a Bp. XII. ker. Farkasréti temetőben kerül sor.


Elindult a Könyvjátszótér programunk

2023 05 Konyvjatszoter PLAKAT FB

Magyar Olvasástársaság a Budapest Könyvfőváros rendezvénysorozat keretében május és június hónapban 16 budapesti játszótéren valósítja meg Könyvjátszótér projektjét.
A program célja, hogy felhívjuk a szülők figyelmét a mindennapos mesélés fontosságára. A programba bevont szakértők és önkéntes egyetemi hallgatók segítségével beszélgetünk a szülőkkel, a gyerekek eközben egy meseszőnyegen babzsákokon ülve nézegethetnek képeskönyveket, olvasgathatnak a korosztályuknak szóló gyermekkönyveket, melyeket a Móra kiadó ajánlott fel számunkra. Az önkénteseink megszólítják a szülőket és a mindennapos mesélés fontosságára hívják fel a figyelmet.
A rendezvény a Budapest 150 – Könyvfőváros 2023 eseménysorozat részeként valósul meg.

 
--
www.hunra.hu | Magyar Olvasástársaság a Facebookon is!
--
Powered by AcyMailing