Kontinensünkön több szempontból is egyedülálló a viharos 20. század tragikus eseményein is átívelő Ünnepi Könyvhét. A rendezvény már azért is érdekes, mert 1929 óta – ugyanazon elvek szerint – folyamatosan, az ország minden magára valamit is adó városában megrendezik. Ilyenkor nem kell várnunk, hogy mikor találkozhatunk a kedvenc írónkkal, a magyar irodalom színe java várja az olvasókat.

1927 pünkösd vasárnapján a Magyar Könyvkiadók és Könyvkereskedők Országos Egyesületének közgyűlésén a Literatura c. irodalmi folyóirat főszerkesztője, Supka Géza egy kompletten kidolgozott javaslattal állt elő: „Az évnek egyik napján (…) az ország minden városában és falujában könyvnap rendeztessék, amely (…) az írót és a közönséget közvetlen kontaktusba hozza egymással, hogy ezen a napon egyszer egy évben a könyvírás és a könyvkiadás művészete is kimenjen az utcára, éspedig ingujjban, közvetlen, bohém formában”.
A terv két évvel később vált valósággá, az Ünnepi Könyvnap 1929-ben debütált a Vörösmarty téren. A könyvhét alapítója olasz és finn mintát követett, de míg ezen országokban már csak az emlékét őrzik az ilyen típusú rendezvénynek, a néhány évtizeddel később könyvhétté terebélyesedő magyar ünnep túlélte a 20. század minden megpróbáltatását. A kiadók és az írók a legnehezebb időszakban is kivonultak a közterekre: a könyvhetet megtartották a németek megszállta országban, a rommá lőtt fővárosban és a háborút követő diktatúra éveiben is. Egyetlenegyszer maradt csak el a könyvhét, de erre a hiátusra is jó emlékezni, hisz pontosan kifejezi a könyvhét szellemiségét: bebörtönzött pályatársaik miatt 1957-ben sem az írók, sem a kiadók nem akartak ünnepelni – olvashatjuk büszkén az Ünnepi Könyvhét honlapján.

Bővülő tér

A könyvhét hagyományos helyszínének immár megszokott „nyúlványa” a Váci utca és a Deák Ferenc utca, ahol a hazai és a határon túli szerzők 152 pavilonban kínálják legújabb köteteiket. Csak a rendezvényhez kilenc éve kapcsolódó Gyermekkönyvnapokra közel 400 könyvheti újdonság jelenik meg.
A könyvhét sikeréhez persze az is hozzátartozik, hogy a program nem merül ki a dedikálásokban. Irodalmi műsorok, pódiumbeszélgetések, könyvbemutatók, felolvasások fűszerezik a kínálatot, jó zene, előadások kínálnak alkalmat a szórakozni vágyóknak. A Könyvheti Olvasóklubon frissen megjelent köteteket kölcsönözhetsz. Június 5-én, szombaton a Vörösmarty téren a Könyvek Éjszakája koronázza meg az idei programkínálatot.
Ahogy minden évben, idén sem kell elkeseredniük azoknak, akik nem tudnak a hétvégén a fővárosba utazni: az ország nagyobb városaiban színes programkavalkád várja az érdeklődőket.
A június 3-ától 7-ig tartó könyvheti programsorozatról itt tájékozódhatsz.

Irodalmi kávéház és könyvbemutatók Békéscsabán

Az első napon a Szent István Egyetem Gazdasági Karának békéscsabai könyvtára mutatkozik be: városban ugyanis kevesen tudják, hogy az intézmény bibliotékája a második legnagyobb gyűjteménnyel rendelkezik Békéscsabán, és várja a közép- és felsőoktatásban tanuló diákokat.
Június 4-én, pénteken egész napos programsorozattal várják a közönséget a belvárosi Korzó téren, ahol a kiadók, a könyvkereskedők és a könyvterjesztők felvonulnak. A közeli cukrászda teraszán nyolc megyei, illetve a megyéből elszármazott író és költő mutatja be legújabb műveit. A nap folyamán Sarusi Mihály József Attila-díjas író, az MTI korábbi munkatársa nyitja meg a városi könyvhetet.
A békéscsabai rendezvénysorozat zárásaként szombaton a Szlovák Tájházban irodalmi délutánt tartanak, amelyen a Bárka című folyóirat legújabb számának szerzői mutatkoznak be, de átadják az elmúlt év legjobb megyei alkotásának járó Körösök Gyöngye-díjat, valamint a középiskolásoknak korábban meghirdetett vers- és prózaíró pályázat győzteseinek járó elismeréseket is.

Győrben Tolvaly Ferenccel és Gömöri Györggyel

A győri könyvhét már június 1-jén elindult Haas György A szeretet apostola című kötetének bemutatójával. A mű a Győr közeli Börcs községben, 1903-ban született Varga Béla plébánosnak, a nemzetgyűlés egykori elnökének életpályáját dolgozza fel, aki a második világháború alatt sokat tett a lengyel menekültekért: kormányzati segítséggel létrehozta számukra Európa akkor egyetlen lengyel gimnáziumát. Kisgazda képviselőként 1939-től volt tagja az országgyűlésnek, s 1946 februárja és 1947 júliusa között a házelnöki tisztséget töltötte be. A róla szóló kötetet Katona Tamás történész mutatja be.
„Tolvaly Ferenccel június 4-én, Barsi Ernővel, a Győrben élő 90 éves népzenekutatóval pedig egy nappal később találkozhatnak az érdeklődők. Gömöri György költő, műfordító, irodalomtörténész június 7-én lesz a Rába-parti város vendége” – tájékoztat az MTI.
A könyvhét alkalmából a helyi kulturális intézmények több kiadványát is bemutatják. Perger Gyula A pusztulás képei című kötete Győr 1944-es bombázásáról ad hiteles képet Dobos Vilmos felvételei segítségével. Nikodém Gabriella és Szabó Jenő tanulmánya pedig a magyar bélyeg történetét dolgozza fel.
A zenés irodalmi műsorok közül a Sebő Együttes június 3-ai koncertjét, továbbá az Égzengő Zenekar és Mocskonyi Gergely előadóművész június 5-i zenés-verses előadását emelte ki Horváth Sándor Domonkos, a Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtár igazgatója.
A felnőtteknek szóló rendezvényekhez gyermekprogramok is kapcsolódnak. A kisebbeket várják A részeg elefánt című Lackfi János-kötet bemutatójára, de lesznek kézműves-foglalkozások, amelyeken papírból, textilből, fonalból, drótból készíthetnek könyvjelzőket a gyerekek.

Száznál is több program Szegeden

A szegedi rendezvények hagyományos központi színtere a Dugonics tér, itt állnak a könyvkiadók sátrai, és itt található a beszélgetések, színházi és zenei produkciók egyik fontos helyszínéül szolgáló színpad is.  
Pénteken tartják a városháza dísztermében a gyermekkönyvtár egész éves olvasásnépszerűsítő játékának eredményhirdetését, melyen megkoronázzák a „könyvkirályt” is. Néhány órával később ugyanitt mutatják be a Szegedtől Szegedig Antológia tizenharmadik kötetét, s ezen a napon találkozhatnak az érdeklődők Simai Mihály József Attila-díjas költővel is.
A rendezvénysorozatra a Magyar Televízió archívumából is válogattak a szervezők, így az író-olvasó találkozók és könyvbemutatók mellett esténként szegedi kötődésű írókról és költőkről készült dokumentumfilmeket tekinthetnek meg az érdeklődők.
Idén lesz lehetőség a „hangadásra” is. Aki ugyanis kedvet érez hozzá, a Hangos könyvtár anyagát gyarapíthatja saját felolvasásával. Számos koncert és táncelőadás is szerepel a programban, játszik majd a Molnár Dixieland Band, a Fricsay Ferenc Fúvószenekar, de a Riverside együttes és a Colorado Country Band is.
A részletes programról az érdeklődők a könyvtár által idén is elindított blogon, a
konyvhetszeged.blog.hu oldalon tájékozódhatnak

Halmi Lukács

Megjelent: Ötvenentúl.hu, 2010.06.02. (http://www.otvenentul.hu/szabadido/36056)

HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 111 vendég és 3 tag böngészi